Ogólne procedury dotyczące budowy kwatery różnią się w zależności od przeznaczenia uprawy żurawiny. Chcąc założyć wielką plantację czy pokryć rośliną niewielki obszar, zastanawiamy się nad stworzeniem jej idealnych warunków. Dziko rosnąca żurawina amerykańska rośnie na bagnach, które w swojej konstrukcji zawierają warstwy gliny, żwiru i torfu. Na początku XIX wieku Henry Hall, weteran wojny o niepodległość, mieszkający w Dennis Massachusetts, zauważył, że piasek wydmuchiwany z pobliskich wydm pomagał żurawinie rosnąć szybciej. Dzisiaj plantatorzy wysypują co najmniej siedem centymetrów piasku na swoich plantacjach.
Piasek nie tylko wspomaga wzrost żurawiny, ale także spowalnia wzrost chwastów i ogranicza rozwój insektów, umożliwia płożącym się pędom lepsze i szybsze ukorzenianie, utrzymuje wilgotność gleby oraz w czasie upałów nie nagrzewa się tak jak inne rodzaje gleb, a po porannym zroszeniu plantacji wodą, pozwala na równomierne parowanie i tym samym schładzanie roślin. Także piasek w uprawie żurawiny pełni bardzo ważną funkcję.
Chcąc założyć uprawę w przydomowym ogródku do celów ozdobnych czy dla owoców, kwaterę można przygotować w następujący sposób:
1. Należy wykopać warstwę ziemi na głębokość 15-20 centymetrów
2. Wypełnić do 2/3 powstały dół torfem lub mieszaniną torfu z piaskiem, opcjonalnie można na spód położyć folię lub agrowłókninę w której robimy parę otworów aby woda nie stała
3. Wypełnić pozostałą przestrzeń piaskiem.
4. Posadzić sadzonki żurawiny w rozstawie 50x25, 30x30 lub 20x20
Chcąc prowadzić uprawę żurawiny na większą skalę dla produkcji owoców, również kwaterę można przygotować zgodnie z powyższym sposobem, lecz wyłożenie jej folią i wypełnienie torfem, może bardzo zwiększyć koszta, które i tak nie będą małe.
Główne zadania przy budowie kwatery powyżej 0,5 ha obejmują: wyrównanie terenu, budowę systemu drenaży, wysypanie wierzchniej warstwy piaskiem i instalację nawodnienia. Krótki opis przygotowania, którego poszczególne etapy zależą od rodzaju ziemi i powierzchni wód gruntowych:
1. Zdejmujemy wierzchnią warstwę ziemi 10-15 cm, która porośnięta jest zazwyczaj chwastami trwałymi
2. Niwelujemy wszelkie nierówności i zagłębienia w których może zbierać się woda
3. Wysypujemy minimalnie 5 cm warstwę piasku. Warstwa piasku może wynosić od 5 cm do nawet 40 cm, a zależy to od naszego portfela.
4. Instalujemy system rur drenarskich, w odstępach 5 - 7 metrowych. Głębokość montażu również jest rożna i waha się od 20 cm do 40 cm. W przypadku budowy nowej kwatery, zwykle wybiera się 30 cm głębokość do dolnego dna. Jeżeli warstwa piasku jaką chcemy wysypać na plantacji jest mniejsza niż 15cm ten krok należy przeprowadzić przed wysypaniem piasku.
5. Instalujemy nawodnienie plantacji
6. Sadzimy sadzonki żurawiny w rozstawie 50x25, 30x30 lub 20x20
7. Zalecane jest ogrodzenie plantacji, np. siatką leśną, przed sarnami i jeleniami, które mogą jeść liście i owoce żurawiny oraz pozostawiać kał trudny do usunięcia.
Typowa amerykańska kwatera żurawiny wygląda następująco:
Jak zostało powiedziane to w przewodniku https://zurawina24.pl/zurawina-uprawa, zależy to od rozstawy sadzenia.
I tak, dla powierzchni 0,1 ha wygląda to następująco:
rozstawa: (wartości podane w centymetrach, np 50x25 -> 50cm x 25cm, rządki co 50cm, a w rządku sadzonka co 25 cm)
50x25 ---> 8000 sadzonek
40x25 ---> 10000 sadzonek
30x30 ---> 11000 sadzonek
25x25 ---> 16000 sadzonek
20x20 ---> 25000 sadzonek
Typowy harmonogram nawożenia żurawiny po sadzeniu wynosiłby od 5 do 10 kg N / ha w 7 - 14 dniowych odstępach. Program nawożenia w pierwszych dwóch latach po posadzeniu powinien kłaść nacisk na wzrost pędów wegetatywnych (długopędów) w celu dobrego pokrycia gleby przez winorośl. Gdy gleba całkowicie pokryje się pędami żurawiny (1-2 lata), należy zmniejszać dawkę nawozu (dążyć do 25-40 kg / ha azotu rocznie).
Zastosowanie oprysku chemicznego, może wstrzymać rozwój żurawiny nawet na 2 tygodnie, dlatego zwalczanie chwastów należy przeprowadzać ręcznie, aby umożliwić wzrost rośliny.
Uzależnione jest to od terminu sadzenia sadzonek oraz nawożenia. Sadząc sadzonki żurawiny, koniec kwietnia/początek maja, w gęstej rozstawie oraz stosując ok 120 kg / ha azotu rocznie, można uzyskać prawie całkowite pokrycie gleby pędami.
Przykładowo na naszej plantacji przy powiększaniu areału na początku czerwca, zastosowano rozstawę 50x25, nawożenie 70 kg/ha rocznie w siedmiu dawkach po 10 kg/ha co 2-3 tygodnie i uzyskano na koniec sezonu ok 40-50% pokrycia. Prawie całkowite pokrycie uzyskaliśmy w połowie drugiego roku uprawy.